Olej lniany surowy do drewna. Naturalny impregnat.

Olej lniany surowy do drewna. Naturalny impregnat.

To podstawowy impregnat, którego używam do zabezpieczania zarówno w przypadku przedmiotów domowego użytku, które robię jak i do drewna konstrukcyjnego i domów z drewna.

Generalnie nie jest tajemnicą, że pracuję w firmie HMF24.pl, która zajmuje się dystrybucją impregnatów barwiących i bezbarwnych do drewna, betonu i innych powierzchni porowatych.

Od wielu lat zajmuję się tworzeniem i badaniem preparatów historycznych do drewna. A wśród nich głównym komponentem jest olej lniany

Olej lniany stosuje się na całym świecie od setek lat.

Także na jego bazie powstaje wiele olejo bejc, farb, czy też mieszanki z dzięgieć – smoła drzewna. Mieszanka taka sprzedawana przez HMF24.pl występuje pod nazwą Ekotep.

Wracając do oleju lnianego surowego do drewna. Jest on najgłębiej penetrującym olejem ponieważ w różnych preparatach olej lniany używany jest jako olej lniany gotowany czyli BLO. Jest on wstępnie spolimeryzowany i przez to o wiele płycej wchłania się w strukturę drewna. Za to ma właściwość szybszego polimeryzowania się „schnięcia”. Co jest szczególnie zaletą przy produktach barwiących.

Olej lniany surowy używam do pierwotnej głębokiej impregnacji drewna. Czasami wręcz zatapiam w nim swoje mniejsze prace. Dzięki temu zabezpieczone są bardzo dobrze przekroje czołowe drewna co jest bardzo istotne.

W przypadku drewna konstrukcyjnego czy budowlanego, które ma zostać w stanie nie barwionym zabezpieczam całe drewno zwracając jak zwykle szczególną uwagę na wcześniej wspomniane przekroje czołowe, nasączając je wielokrotnie.

Po zabezpieczeniu pierwszą warstwą oleju lnianego do drewna swoich prac w zależności od ich przeznaczenia barwię je lub zabezpieczam olejem lnianym utwardzonym żywicami – Ekolin.

Natomiast barwienie drewna wykonuję różnymi metodami i preparatami. Jednym z nich jest opalanie drewna. Sztuka stosowana od wieków w Japonii. Wywołuję również reakcję chemiczne z garbnikami drewna.

Oczywiście smoła drzewna czyli Ekotep jest u mnie bardzo powszechna w użyciu. Zarówno przy pracy z drewnem użytkowym jak i budowlanym.
Jeżeli ktoś chce się więcej dowiedzieć na temat różnych preparatów naturalnych zapraszam na stronę www.hmf24.pl

 

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *